Telefony komórkowe powoli stają się komputerami

Telefony komórkowe powoli stają się komputerami

Napisane przez: Grzegorz Mazowsze

Z podobną niewątpliwie dużą szybkością, co komputery, rozwijają się także przenośne, mobilne telefony, przez wielu zwane komórkami. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ obie te branże korzystają z tych samych niemal zdobyczy technologicznych i mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. Tym bardziej nikogo nie powinien dziwić fakt, ze obecnie produkowane telefony komórkowego, dziś nazywane już smatrfonami, czyli, tłumacząc to określenie na język polski – sprytnymi lub inteligentnymi telefonami, coraz bardziej przypominają komputery, a nawet można je uznać za ich najbardziej przenośne, najmniejsze, kieszonkowe wersje.

podgrzewacz kwarcowy

Niemal wszystkie smartfony posiadają już swój własny procesor, nieraz dwurdzeniowy, który swoją szybkością taktowania w niczym już nie odbiega od tych montowanych w komputerach osobistych lub netbookach. Także reszta konstrukcji tych mobilnych urządzeń coraz bardziej przypomina po prostu zminiaturyzowany komputer, identyczne są także zadania, jakie oba urządzenia potrafią wykonać oraz programy, jakie można na nich uruchomić – smartfony dziś działają pod kontrolą systemów operacyjnych.

Kamery przemysłowe najczęściej stosowane są w celu przeprowadzania skutecznego monitoringu. Coraz częściej mają one nawigację satelitarną. Zapewniają one bezpieczeństwo w głównych obiektach chronionych, bądź przejawiających cechy wartościowych. Z tego względu bardzo często stosowane są w bankach, sklepach, na stacjach benzynowych, bądź w domach kultury i nauki. Kamery przemysłowe mają zainstalowany system monitorujący, dzięki czemu zdarzenia nagrywane są na taśmie wideo. Daje to możliwość wykrycia i złapania potencjalnego włamywacza. Kamery przemysłowe zbudowane są także z: przetwornika, który przetwarza obraz obiektu na sygnał elektryczny, obiektywu, oraz zestawu urządzeń elektronicznych, których głównym zadaniem jest obróbka sygnału elektrycznego. Kamery przemysłowe, w celu uzyskania jak najlepszej, jakości obrazu, stosują obecnie przetworniki typu: Charged Coupled Device i Complementary Metal, Oxide Semiconductor, które działają na zasadzie gromadzenia ładunku, lub w oparciu o technologię produkcji układów scalonych. Obie te formy wykorzystują cząstki światła. Współczesne kamery przemysłowe, które mają połączenie satelitarne działają na podstawie zaawansowanej technologii, dzięki czemu emitowany obraz jest dobrej, jakości i łatwo można wyróżnić na nim szczegóły. Kamery przemysłowe zbudowane są z przetwornika, obiektywu i innych urządzeń elektronicznych. Wykorzystywane są tu dwa rodzaje przetworników. Pierwsze z nich to Charge Coupled Device. Działają one na zasadzie gromadzenia ładunku. Ma to miejsce w sensorze, a także przy wykorzystaniu światła. Technologia ta jest stosunkowo nowa, dlatego też jest droga i dostępna tylko dla najbogatszych przedsiębiorstw. Drugi rodzaj przetworników to Complementary Metal Oxide Semiconductor, które działają dzięki układom scalonym. Duży udział ma tutaj światło, które steruje bramką tranzystora, co z kolei wywołuje obraz. Technologia ta dostępna jest dla większości firm, gdyż jest tania i nie obarcza nadmiernymi kosztami. W przyszłości twórcy planują objąć kamery przemysłowe budową taką, jaką wykorzystuje się do kamer i aparatów cyfrowych. Wzrośnie wówczas liczba elementów światłoczułych, przez co jakość filmu będzie o wiele lepsza.

www.haluksy.biz www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.celulit.com.pl